10 filmů z 90. let, které musíte vidět
Mlčení jehňátek (1991)
Režie: Jonathan Demme
Mlčení jehňátek, režírovaný Jonathanem Demmem, je jediným hororem, který si kdy odnesl Oscara za nejlepší film. V hlavních rolích září Jodie Foster jako FBI trainee Clarice Starling a Sir Anthony Hopkins jako kultovní kanibal Hannibal Lecter. Starling je pověřena vyšetřováním sériového vraha známého jako „Buffalo Bill“ (Ted Levine), a obrací se pro pomoc na uvězněného Lectera.
Tento psychologický thriller je mistrovským dílem hereckého umění. Hopkinsova role Lectera je nezapomenutelně děsivá, zatímco Foster nám poskytuje komplexní a inspirující protagonistku. Jonathan Demme vnáší do celého filmu jemný, ale všudypřítomný prvek napětí. Kombinace hereckých výkonů a Demmeho režie dělá z Mlčení jehňátek nezbytnou podívanou pro všechny fanoušky 90. let.
Film je také známý svým vlivem na popkulturu, přičemž Hannibal Lecter se stal jedním z nejikoničtějších filmových padouchů. Jeho slavná věta „I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti“ je často citována a parodována.
Vykoupení z Věznice Shawshank (1994)
Režie: Frank Darabont
Vykoupení z věznice Shawshank, adaptace novely Stephena Kinga, sleduje příběh Andyho Dufresneho (Tim Robbins) a Ellise Boyda Reddinga alias „Red“ (Morgan Freeman), uvězněných v Shawshankské státní věznici. Film si vysloužil sedm nominací na Oscary a dodnes je považován za jeden z nejlepších filmových přepisů Kingových děl.
Klíčovým prvkem filmu je zkoumání přátelství mezi muži. Andy a Red si vzájemnou loajalitou pomáhají udržet naději v těžkých podmínkách vězeňského systému. Freemanův výkon byl natolik oceňován, že mu vynesl několik nominací. Díky svým ohromujícím hereckým výkonům je Shawshank nezapomenutelným dramatem, které musí vidět každý filmový nadšenec.
Navzdory počátečnímu neúspěchu v kinech si film získal kultovní status díky pozitivnímu přijetí na domácím videu a kabelové televizi, což vedlo k jeho trvalé popularitě.
Flákači (1995)
Režie: Kevin Smith
Film Flákači, režírovaný Kevinem Smithem, vznikl s malým rozpočtem a stal se ikonou nezávislé filmové scény 90. let. Příběh se točí okolo Danteho Hickse (Brian O’Halloran), prodavače ve večerce, a jeho přátelství s Randallem Gravesem (Jeff Anderson), užívajícím práci ve videopůjčovně vedle.
Kouzlo filmu tkví v jeho syrovosti. I když Herecké výkony nejsou vždy brilantní, jejich autentičnost je nepopiratelná. Smithova schopnost psát rychlé a vtipné dialogy plné srdce přidává filmu na kouzlu. I když může film působit zastarale, stále stojí za zhlédnutí, zejména pro aspirující filmaře.
Film se stal základem pro Smithův View Askewniverse, což je sdílený vesmír, ve kterém se odehrává několik jeho dalších filmů, jako například „Mallrats“ a „Chasing Amy“.
Pulp Fiction: Historky z Podsvětí (1994)
Režie: Quentin Tarantino
Pulp Fiction, druhý film Quentina Tarantina, je ikonickým symbolem nezávislé kinematografie 90. let. Obsazený hvězdami jako John Travolta, Samuel L. Jackson, Uma Thurman a Bruce Willis, se stal kasovním trhákem, který upoutal diváky svým unikátním stylem a silným scénářem.
Tarantino ukázal své mistrovství už ve svém druhém díle. Travolta a Jackson, jako nájemní zabijáci Jules a Vincent, vytvářejí nezapomenutelné citace a jejich chemie je nezpochybnitelná. Díky svému vlivu na filmaře a stále živé popularitě si Pulp Fiction zaslouží být na seznamu nejdůležitějších filmů 90. let.
Film je známý svou nelineární strukturou vyprávění, která inspirovala mnoho dalších filmařů a stala se charakteristickým znakem Tarantinova stylu.
Terminátor 2: Den zúčtování (1991)
Režie: James Cameron
Pokračování klasického Terminátora z roku 1984, Terminátor 2: Den zúčtování, je často označován jako jeden z nejlepších akčních filmů všech dob. Příběh se zaměřuje na Sarah Connor (Linda Hamilton), která chrání svého syna Johna (Edward Furlong) před nebezpečným T-1000 (Robert Patrick) s pomocí přátelského T-800 (Arnold Schwarzenegger).
Film byl obrovským hitem díky úžasným akčním scénám a speciálním efektům, které stále drží krok s dnešními standardy. Schwarzeneggerova a Hamiltonova přítomnost na plátně je strhující, čímž „T2“ posouvá do kategorie nezbytné filmové klasiky z 90. let.
Revoluční speciální efekty, zejména použití CGI pro T-1000, byly průlomové a nastavily nový standard pro vizuální efekty v kinematografii.
Příběh hraček (1995)
Režie: John Lasseter
První celovečerní film vytvořený čistě pomocí CGI, Příběh hraček, sleduje žárlivého kovboje Woodyho (Tom Hanks), jehož pozici ve světě hraček ohrožuje nový astronaut Buzz Rakeťák (Tim Allen). Film si získal srdce diváků svým příběhem a vizuální revolucí.
Příběh hraček je nejenom skvělou zábavou pro děti, ale také zásadním milníkem filmové historie, jelikož odstartoval přechod k počítačem animovaným filmům. Je to skutečná nezbytnost pro každého, kdo chce objevovat magii kinematografie 90. let.
Film také odstartoval úspěšnou franšízu, která zahrnuje několik pokračování a krátkých filmů, a stal se základem pro Pixar, který se stal lídrem v oblasti animace.
Matrix (1999)
Režie: Lana a Lilly Wachowské
Matrix, sledující osudy Nea (Keanu Reeves), který objevuje, že jeho svět je jen simulace, přinesl do filmového světa nový dech díky inovativním efektům a akční choreografii. Film byl obrovským finančním úspěchem a zásadně ovlivnil vývoj akčního žánru.
Akční scény a bojová choreografie jsou dodnes zábavné a nabízejí vizuální zážitek, který se stal synonymem pro inovaci. Reeves, přes svůj mírně kýčovitý výkon, se stal díky Matrixu ikonou akčního filmu a otevřel dveře slavnému ‚John Wick‘ univerzu.
Film je také známý pro svou filozofickou hloubku, zkoumající témata jako realita, svoboda a osud, což přitahuje diváky, kteří hledají více než jen akční podívanou.
Titanic (1997)
Režie: James Cameron
Za režie Jamese Camerona se Titanic stal nejvýdělečnějším filmem své doby a přinesl nezapomenutelný romantický příběh Jacka Dawsona (Leonardo DiCaprio) a Rose DeWitt Bukater (Kate Winslet). Film zaujme nejen jejich osudem, ale i spektakulárními záběry potápějícího se Titanicu.
Láska mezi Jackem a Rose je nezapomenutelná a výpravné scény potápějící se lodě patří mezi nejsilnější momenty filmu. I přes své délkou náročné tempo je Titanic nutností pro každého, kdo chce prožít 90. léta na plátně.
Film získal 11 Oscarů, čímž se zařadil mezi nejúspěšnější filmy v historii, a jeho soundtrack, včetně písně „My Heart Will Go On“ od Celine Dion, se stal ikonickým.
Schindlerův Seznam (1993)
Režie: Steven Spielberg
Schindlerův seznam, příběh německého podnikatele Oskara Schindlera (Liam Neeson), je dojemným obrazem holocaustu a významným dílem kinematografie. Film otevřel dveře k hlubším diskusím o této tragické kapitole světových dějin.
Neeson a Ralph Fiennes odvádějí vynikající výkon, přičemž Spielbergova režie zcela ospravedlňuje stovky ocenění, jež snímek získal. Schindlerův seznam představuje absolutní vrchol filmové tvorby z 90. let.
Film je známý svou černobílou estetikou, která zvýrazňuje jeho historickou autenticitu, a červeným kabátkem malé dívky, který se stal symbolickým prvkem filmu.
Jurský Park (1993)
Režie: Steven Spielberg
Se stejným rokem vydal Spielberg také Jurský Park, dnes již klasický film založený na románu Michaela Crichtona. Film sleduje skupinu vědců, kteří bojují o přežití na ostrově plném dinosaurů poté, co experimentální zábavní park selže.
Nejen revoluční speciální efekty, ale i sympatičtí protagonisti, jako je Alan Grant (Sam Neill), Ellie Sattler (Laura Dern) a Ian Malcolm (Jeff Goldblum), dělají Jurský Park nezapomenutelným zážitkem. Tyto prvky z filmu činí nejzásadnější počin z 90. let, který musíte vidět.
Film byl průkopníkem v používání CGI a animatroniky, což umožnilo realistické zobrazení dinosaurů, a jeho úspěch vedl k několika pokračováním a spin-offům.