Film s Ryanem Goslingem, který pomohl odsoudit skutečného vraha
Pozoruhodná kariéra Ryana Goslinga a zapomenuté klenoty
Ryan Gosling je známý po celém světě díky své všestrannosti a působení v různorodých filmových žánrech. Nedávno jsme ho mohli vidět jako Kena ve filmu Barbie (2023) a také v roli Colta Seaverse v Kaskadér (2024). Jeho kariéra však není jen o glamouru a hitech. Mezi jeho méně známými filmy se skrývá také thriller V lepší společnosti (2010), který se opírá o mrazivý skutečný příběh. Goslingova schopnost ztvárnit složité a psychologicky náročné postavy je jedním z důvodů, proč je považován za jednoho z nejlepších herců své generace.
Čím je V lepší společnosti výjimečný
Film se odehrává v 70. letech minulého století v New Yorku, kde se syn realitního magnáta David Marks, ztvárněný Ryanem Goslingem, zamiluje do Katie McCarthy, kterou hraje Kirsten Dunst. Navzdory rozdílům v jejich původu jejich vztah kvete a vede až ke sňatku. Postupem času však sledujeme, jak se Davidova osobnost mění a začínají se objevovat temné stránky jeho charakteru. Jeho vztah ke Katie je ovládán potřebou kontroly a násilností.
Katie se snaží uniknout této toxické situaci a když se rozhodne odejít, její finanční prostředky jsou náhle nedostupné. Rozhodne se proto shromáždit důkazy o podezřelých finančních aktivitách Davidovy rodiny jako páku pro svou svobodu, ale krátce poté záhadně zmizí. Případ se stává neřešitelným, až po patnácti letech se dostává znovu do popředí zájmu v důsledku knihy od Davidova dávného přítele, která nápadně připomíná zmizení Katie. Když se případ znovu otevírá, tento přítel je nalezen mrtvý a David se stává hlavním podezřelým.
Film je také známý svou atmosférickou režií a silným důrazem na psychologické napětí, které diváka udržuje v neustálém napětí. Režisér Andrew Jarecki dokázal vytvořit mrazivou atmosféru, která dokonale podtrhuje temné téma filmu.
Skutečný životní příběh inspirující film
Postava Davida Markse je inspirována Robertem Durstem, dědicem realitního impéria. Film se zaměřuje na zmizení jeho první manželky, Kathleen McCormack, v roce 1982. Ačkoli byl Durst už tehdy podezřelý, trvalo více než dvacet let, než bylo na něj vyvinuto větší právní páky. Přestože Durstova a Kathleenina manželství probíhalo skrytě za zavřenými dveřmi, přátelé Kathleen tvrdili, že vztah byl plný napětí a kontroly.
Když Kathleen zmizela, Durst byl sice známým podezřelým, ale díky nedostatku důkazů nebyl nikdy obviněn. Po jejím zmizení nastalo podezření z domácího násilí, ale i přesto zůstával na svobodě. Celá věc tedy zůstala nevyřešena po více než dvacet let. Tento případ se stal jedním z nejznámějších nevyřešených případů v historii Spojených států a dodnes fascinuje mnoho lidí.
Jak film pomohl odsoudit Roberta Dursta
I když se zpracování zaměřuje především na Durstovo manželství a zmizení Kathleen, na konci filmu se objevují i další případy vražd, které posléze vedou policii k oživení starých záznamů. Dokonce i po léta neobsporučností se Durst nakonec stal podezřelým ze série vražd včetně vraždy Susan Bemanové, která byla nalezena mrtvá v roce 2000 a Morrise Blacka v roce 2001.
Paradoxně právě film V lepší společnosti přiměl Dursta k tomu, aby souhlasil s rozhovorem s režisérem Andrewem Jareckim. Z těchto rozhovorů vznikl úspěšný dokumentární seriál The Jinx pro HBO, kde Durst nevědomky připustil svou vinu. Toto doznání vedlo k jeho skutečným právním následkům, kdy byl v roce 2021 odsouzen za vraždu Susan Bemanové. Případ Kathleen McCormack také nabral nového vývoje, ale kvůli Durstově smrti v roce 2022 nebylo možné spravedlnosti plně dostát. Tato tragická série ukazuje, jak někdy umělecké zpracování může ovlivnit realitu a postavit zločince před spravedlnost.
Film a následný dokumentární seriál tak nejenže přinesly nové světlo na staré případy, ale také ukázaly, jak média a umění mohou hrát klíčovou roli v procesu spravedlnosti. Tento případ se stal příkladem toho, jak důležité je neustále zkoumat a přehodnocovat staré případy, aby se dosáhlo spravedlnosti pro oběti a jejich rodiny.