Filmy o boxu, které musíte vidět

Ať už patříte mezi zaryté fanoušky boxu, nebo vás ke sledování tohoto sportu přivedly v posledních letech populární souboje celebrit, existuje celá řada filmů, které dokonale zachycují surovost, dramatické momenty a hluboké lidské příběhy, které jsou s tímhle sportem neodmyslitelně spjaty. Box není jen fyzický souboj dvou protivníků v ringu; je to také souboj s vlastními limity a neustálé překonávání překážek. Pokud nevíte, co si večer pustit, a zároveň máte rádi příběhy plné napětí a emocí, jste na správném místě. Pojďme se společně podívat na kultovní klasiky po současné filmové trháky ze světa boxu. 

Rocky (1967)

Co by to byl za žebříček nejlepších filmů o boxu, pokud by v něm chyběl legendární Rocky? I tento snímek zazářil na Oscarech, kde proměnil tři nominace, a to za nejlepší režii, střih a snímek. V hlavní roli se objevil Sylvester Stallone, který pro film také napsal scénář. V prvním ze série pěti filmů, později rozšířené o již zmiňovaný snímek Creed, Stallone ztvárňuje Rockyho Balbou, neznámého a nepříliš úspěšného boxera z Philadelphie, který dostane životní šanci, když je vybrán jako soupeř pro šampiona těžké váhy, Apolla Creeda. Přestože šance na vítězství je mizivá, Rocky přijímá výzvu s nezlomnou vůlí a rozhodností ukázat světu, co v něm je. 

Film rocky můžete sledovat na platformě Disney + a O2 TV.

Zuřící býk (1980)

Přestože v době své premiéry se tento životopisný snímek setkal se spíše smíšenými reakcemi, nominace na Oscara ho neminuly. Z osmi nominací nakonec Zuřící býk proměnil dvě, za nejlepšího herce a střih. V hlavní roli se předvedl Robert de Niro, ve vedlejších rolích například Joe Pesci a Cathy Moriartyová.

Snímek vychází ze života Jakea LaMotty, italsko-amerického boxera ve střední váze, přezdívaného Zuřící býk, jehož kariéra byla stejně bouřlivá jako jeho osobní život. Film zkoumá LaMottův vzestup a pád, jeho souboje v ringu, stejně jako jeho vztahy s ženami a neschopnost kontrolovat svou žárlivost a násilné sklony mimo ring. Pozoruhodná byla především De Nirova transformace pro roli LaMotty, kvůli které nabral a zase shodil desítky kilogramů, aby autenticky ztvárnil fyzické změny LaMotty během jeho života. Oscar tak byl rozhodně zasloužený.

Film Zuřící býk můžete sledovat na platformě Amazon Prime.

Million Dollar Baby (2004)

Obrovský úspěch na cenách Akademie oslavil také bronzový snímek z našeho žebříčku, který proměnil hned čtyři ze sedmi nominací, a to jak za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli, tak za nejlepší film, nejlepší režii a nejlepší ženský herecký výkon. Lví podíl na úspěchu u kritiků i diváků mělo jistě hvězdné obsazení, kde hlavní role ztvárnili Clint Eastwood, Hilary Swanková a Morgan Freeman. Eastwood film nejen režíroval, ale také se ujal role Frankieho Dunna, osamělého trenéra s bohatou minulostí. Hilary Swanková v roli Maggie Fitzgeraldové předvedla oslnivý výkon mladé ženy, která se proti všem překážkám snaží prosadit v boxu. Příběh ukazuje, jak důležité je mít někoho, kdo vás podporuje ve vašich snahách a ambicích.

Creed (2015)

Čtvrtou příčku obsadil první z filmové řady Creed, kde opět zazářila především jedna z vedlejších postav. Přestože Michael B. Jordan předvádí v roli Creeda obstojný výkon, pozornost kritiky si získal především Sylvester Stallone, který byl za své ztvárnění stárnoucího Rockyho nominován na Oscara. Přestože nominaci nakonec ve vítězství neproměnil, tenhle snímek by si neměl žádný z milovníků boxu nechat ujít.

Film, který rozšiřuje kultovní sérii Rocky (která v našem žebříčku rozhodně nebude chybět), sleduje příběh Adonise Johnsona, nemanželského syna slavného boxerského šampiona Apolla Creeda, který zemřel před jeho narozením. Navzdory své prosperující kariéře se Adonis rozhodne následovat otcovy šlépěje a věnovat se boxu, což ho vede k tomu, aby vyhledal pomoc Rockyho, otcova bývalého rivala a blízkého přítele. Rocky, který svět boxu už dávno opustil a čelí vlastním životním výzvám, včetně zdravotních problémů, nejprve váhá, ale nakonec roli jeho mentora a trenéra přijme. Společně se vydávají na cestu, na které se Adonis pokusí vystoupit ze stínu svého legendárního otce.

Film Creed můžete sledovat na platformě HBO Max.

Fighter (2010)

Hned první film v našem žebříčku nastaví laťku poměrně vysoko – díky svému výkonu ve vedlejší roli získal Christian Bale svého prvního a zatím jediného Oscara. Zatímco Bale si zahrál Dickyho, hlavní role jeho bratra Mickyho se zhostil Mark Wahlberg. 

Film Fighter z roku 2010 je inspirován skutečnými událostmi a vypráví o nelehké cestě profesionálního boxera Mickyho Warda k titulu ve welterové váze. Film se však nesoustředí pouze na Mickeyho cestu za vítězstvím, ale zkoumá komplexní rodinné vztahy a boje, které Ward svádí v osobním životě. Baleova postava, Dicky, bývalý boxer s vlastní bouřlivou minulostí, se snaží najít cestu zpět k lepšímu životu prostřednictvím trénování Mickyho, zatímco se potýká s vlastními démony. Film kombinuje syrovou akci v ringu s hlubokými emocionálními momenty a ukazuje, že silné pouto může pomoci překonat i ty nejtěžší životní výzvy.

Film Fighter můžete sledovat na platformě Netflix.

Zdeněk MatuškaZdeněk Matuška

Zdeněk Matuška

Aktualizováno: 25. 5. 2024

Jmenuji se Zdeněk Matuška a jsem vášnivým milovníkem filmů a seriálů. Můj hluboký zájem o svět televize mě přivedl k tomu, abych se stal součástí týmu na webu tvtelo.cz, kde sdílím svůj pohled na aktuální TV programy. Nejenže sleduji pořady na různých televizních kanálech, ale jsem také velkým fanouškem streamovacích platforem. Proto jsem si dal za úkol udělat kvalitní srovnání a recenze všech dostupných streamovacích služeb. Sledujte mé články, pokud chcete být v obraze co se týče novinek v oblasti televizního a streamového obsahu.

Podobné články

Filmy o loupeži, které musíte vidět

Filmy o loupeži, které musíte vidět

Filmy o loupeži jsou žánrem, který baví diváky po celém světě – kombinace napětí, akce a charismatických hlavních hrdinů je zkrátka neodolatelná! Pokud máte chuť na pořádnou loupež ve velkém stylu, ale nevíte, jaký film si dnes večer pustit, jste na správném místě. Pojďme si připomenout několik ikonických snímků, které obohatí váš filmový repertoár. Počátek…

Filmy o tancování, které musíte vidět

Filmy o tancování, které musíte vidět

Přemýšlíte, jaký film si pustit tento víkend? Ať už patříte mezi talentované tanečníky, nebo jen zkrátka nadšené fanoušky tance, připravili jsme pro vás seznam filmů o tancování, které byste si rozhodně neměli nechat ujít. Na své si přijdou jak milovníci street dance, tak baletu či třeba disca – tak se pohodlně usaďte a připravte se…

Filmy o rapu, které musíte vidět

Filmy o rapu, které musíte vidět

Patříte mezi fanoušky rapu a hip-hopu a rádi byste si svůj oblíbený žánr užili i na televizních obrazovkách? V tom případě jste na správném místě. Máme pro vás tipy na ty nejlepší filmy o rapu, které byste si rozhodně neměli nechat ujít, ať už máte chuť na biografický film o rapových legendách, nebo čistě fiktivní…

Filmy o autech, které musíte vidět

Filmy o autech, které musíte vidět

Není pochyb o tom, že auta jsou v Hollywoodu mimořádně oblíbeným tématem. A to natolik, že bychom filmy, ve kterých hrají prim auta, mohli nazvat téměř samostatným žánrem. Pokud máte na nějaký ten automobilový snímek náladu, jste na správném místě – máme pro vás tipy na filmy o autech, které byste si rozhodně neměli nechat…