Velký průvodce spánkem Netflix

Nespavost, insomnie a problémy se spánkem jsou bohužel fenoménem moderní doby, který trápí stále větší a větší část populace. Pokud mezi nespavce patříte i vy, rozhodně si nenechte ujít sedmidílný dokumentární seriál Netflixu, Velký průvodce spánkem. Zábavnou formou vám pořad prozradí spoustu zajímavostí o spánku, vyvrátí zažité mýty a zkrátka pomůže k lepšímu a kvalitnějšímu spánku. 

Další spolupráce s aplikací Headspace

Je vám název dokumentárního pořadu povědomý? Není divu – Velký průvodce spánkem je totiž v pořadí již druhým projektem, ve kterém Netflix spojil síly s meditační aplikací Headspace. Zatímco druhý díl se zabývá spánkem, obsah prvního dílu se točil kolem meditace. Dlouho na sebe nenechal ani třetí díl dokusérie, Velký průvodce uvolněním mysli. Všechny tři tematicky rozdílné řady spojuje jak samotný Headspace, který stojí za jejich vznikem, tak krásná ilustrovaná animace. 

O čem je seriál Velký průvodce spánkem?

Jak asi napovídá název, Velký průvodce spánkem provází diváky světem spánku. V jednotlivých epizodách, které jsou doplněny o animaci v uklidňujících tlumených barvách, se dozvíte o rozmanitých aspektech spánku a nespavosti. Kromě vědeckého pohledu na spánek na vás v každém ze sedmi dílů čekají praktické tipy na zlepšení kvality spánku, které můžete snadno implementovat do svého života. 

Zatímco v anglickém originále se role průvodkyně spánkem ujala Eve Lewis Prieto, v české znění uslyšíme příjemný hlas herečky Heleny Dvořákové. 

Tematický obsah dílů

Přestože je spánek a nespavost skutečně komplexní téma, o kterém by se dalo mluvit celé hodiny, celková stopáž celé sedmidílné dokumentární série Velký průvodce spánkem je pouze zhruba dvě a půl hodiny. Jednotlivé díly o délce patnáct až dvacet minut se zaměřují na jednotlivé aspekty spánku. 

Zatímco v prvním díle se diváci seznámí s nejznámějšími mýty o spánku a vyzkouší si jednoduchou meditaci, v druhém díle je podrobně rozebírán vztah mezi nekvalitním spánkem a používáním moderních technologií. Třetí díl se zaobírá fascinujícím tématem snů, meditace a lucidního snění. V následujících dílech nechybí ani podrobnější pohled na velkého nepřítele spánku – stres – či na časté (a mnohdy nevhodné) řešení nespavosti v podobě prášků na spaní. Nechybí díl věnovaný skutečně funkčním řešením, která vám pomohou k lepšímu a kvalitnějšímu spánku. V závěrečném díle se naopak dozvíte o tzv. spánkovém rytmu, a jak se dá u pořadů od Headspace očekávat, svou cestu světem spánku ukončíte zklidňující meditací. 

Divácké ohlasy na Velký průvodce spánkem

Ačkoliv v rámci Netflixu se pořad Velký průvodce spánkem těší poměrně velké oblibě a sledovanosti, hodnocení na diváckém portále CSFD.cz je už trochu rozporuplnější. Seriál jako takový si vysloužil modré hodnocení a celkem 64 %, přičemž nejlépe hodnocená epizoda získala hodnocení 69 %. Co se týká odezvy v zahraničí, na serveru Imdb.com dostal pořad 6,8 hvězdičky z 10, nejlépe hodnocená epizoda pak pěkných 7,5 hvězdičky. 

Diváci si chválí především krásné animované zpracování, zklidňující a příjemný hlas vypravěčky (a to jak v originále, tak kvalitním českém dabingu) a především popularizaci tématu meditace. Hůře si pořad vedl mezi diváky z hlediska obsahu, který nejde příliš do hloubky a jednotlivá témata probírá velice zevrubně. Přestože pro úplné nováčky, kteří se o téma spánku a insomnie začínají teprve zajímat, je dokuseriál nabitý spoustou zajímavých informací, znalejší diváci se pravděpodobně nedozví příliš nového. 

Kde shlédnout Velký průvodce spánkem online?

Vzhledem k tomu, že se jedná o původní dokumentární seriál studia Netflix, v současné době pořad najdete pouze na Netflixu, spolu s dalšími pořady v momentálně trojdílném projektu ve spolupráci s meditační aplikací Headspace.

Nejčastější otázky o Velkém průvodci spánkem

Zdeněk MatuškaZdeněk Matuška

Zdeněk Matuška

Aktualizováno: 24. 5. 2024

Jmenuji se Zdeněk Matuška a jsem vášnivým milovníkem filmů a seriálů. Můj hluboký zájem o svět televize mě přivedl k tomu, abych se stal součástí týmu na webu tvtelo.cz, kde sdílím svůj pohled na aktuální TV programy. Nejenže sleduji pořady na různých televizních kanálech, ale jsem také velkým fanouškem streamovacích platforem. Proto jsem si dal za úkol udělat kvalitní srovnání a recenze všech dostupných streamovacích služeb. Sledujte mé články, pokud chcete být v obraze co se týče novinek v oblasti televizního a streamového obsahu.

Podobné články

Zobrazit další články
Film Europe: Průvodce světem evropských filmů

Film Europe: Průvodce světem evropských filmů

Patříte mezi fanoušky evropské filmové tvorby, ale není ve vašich silách navštívit všechny filmové festivaly? Žádné strachy! Díky projektu Film Europe nemusíte za nejnovějšími snímky vyrazit dál než do nejbližšího kina či k obrazovce své televize, mobilu nebo počítače. Pojďme se společně podívat, co vše tento český projekt dělá pro podporu kinematografie i filmové nadšence…

Filmy o koních, které musíte vidět

Filmy o koních, které musíte vidět

Ať už máte doma malou koňařku, nebo vás zkrátka baví filmy o těchto majestátních zvířatech, jste na správném místě. Máme pro vás tipy na oblíbené filmy s koňmi v hlavní roli, které byste si rozhodně neměli nechat ujít, ať už dáváte přednost komediím, dojemným snímkům či animákům.  Zaříkávač koní (1998) Pokud máte chuť na film…

StarDance 2024: soutěžící, porotci, kde sehnat lístky

StarDance 2024: soutěžící, porotci, kde sehnat lístky

Patříte mezi fanoušky StarDance a chcete vědět, kdo bude v další sérii? Nebo zatím StarDance nesledujete, ale rádi byste se o ní něco dozvěděli? Jste na správném místě! ObsahO čem je StarDance, historie v České republiceCo nás čeká v roce 2024Pravidla, jak soutěž probíháJak ovlivňuje divácké hlasování a hodnocení poroty celkový výsledek?Vítězové z předchozích letModerátořiTaneční…

Filmy o psech

Filmy o psech

Patříte mezi nadšené pejskaře a přemýšlíte, co si dnes večer pustit? V tom případě jste na správném místě! Máme pro vás tipy na zajímavé filmy o psech, které byste si rozhodně neměli nechat ujít, ať už máte chuť na pořádnou porci zábavy, dojemný snímek, u kterého si popláčete, nebo animovaný film pro celou rodinu.  Marley…